AKCE - RETROKLÁNÍ 2016 


 


RETROKLÁNÍ 2016


Před rokem, naposledy v Olomouci, kluci Sedláčkovi Jirka a Petr navrhli toto setkání v letošním roce udělat u nich. Já osobně jsem v Rokytnici nad Rokytnou (Třebíčsko) ještě nebyl a tak v zimním období, když jsem se pouštěl do dalšího ročníku, jsme si vyměnili pár telefonátů, mailů a … a bylo to dojednáno. V počátcích mne kluci až “honili” informacemi co všechno pro to zařizují. Měsíc předem jsme si potvrdili, že vše je z obou stran připraveno a pak už jsem jen vyjel směrem na východní hranici Moravy. Nějak jsem potřeboval hodit rychle pracovní starosti za hlavu a tak jsem vyrazil už ve čtvrtek po pracovní době a na místě jsem parkoval kolem 19 hodiny večerní.

 

Perfektně připravená plocha Rokytná nad Rokytnou

 

Jirka s Petrem zrovínka dokončily poslední seč. V daný okamžik jsem nevěnoval pozornost provedeným pracím, až v pátek jsem koukal, že budeme lítat na golfovém hřišti. Vysloveně jsem to nazval - zelený asfalt. Ve spojení s rozlehlou plochou a kvalitou povrchu úžasné modelářské letiště. Určitě mnoho úsilí to takto vytvořit a následně udržovat. Čtvrteční večer a páteční ráno jsem využil pro své jiné hobby - motorový paragliding - a uskutečnil jsem v okruhu 10-12 km orientační lety.

 

V pátek ráno, těsně před mým odletem, nevěřím vlastním očím. Franta Pop. Auto s přívěsem. Já překvapen proto, že mi volal, že má toho hodně a pravdě podobně asi vůbec nepřijede. A hle, hned první. Franta samozřejmě vše vysvětluje, zanechává obytný přívěs a jede pracovat a vrátí se podvečer. Moc chtěl a tak si to zařídil. Druhého v pořadí registruji kamaráda z Německa Thomase. Dorazil po poledni, ale telefon pořád u ucha a ještě pracoval. Tomu se nepodařilo to hodit za hlavu úplně :-) A pak už to byly dojezdy ve vlnách a ztratil jsem přehled kdo kdy. U stavby stanu a naražení sudu byla již většina. Petr začal grilovat místní klobásy (sponzorský dar) a mám za to, že už nám ke štěstí pranic nechybělo. Pak Honza Vališ vytáhl kytáru a dali jsme si pár odrhovaček. Ani nevím v kolik jsme zalehli. Při nuceném opuštění stanu s malou potřebou někdy nad ránem asi většina z nás zůstala úžasem s hlavou nahoru na hvězdou oblohu (ráno to bylo téma č. 1). V okolí Rokytné není totiž žádně extra velké město co by rušilo a tak vše na nebi vyniklo od hvězd mléčné dráhy i měsíce v tvaru srpu. Romantika

 

Stavba přístřešku

 

NEŠTĚSTÍ! Pípa netlakovala. Náhodou šli kolem mistři oboru vzduchotechniky.

V průběhu opravy nám na ploše chyběla jen svářečka :-)

 

Sobota ráno. Přijelo nám občerstvení, pomáháme se stavbou druhého velkokapacitního stanu, jehož stín se pak během odpoledne bral útokem před vydatným sluníčkem. Slovy klasika “I pejsci se prali ve stínu o chládek”. 9:00 briefing. A pak už nekompromisně létalo postupně vše co jsme z našich dílen přivezli. I když byla plocha víc než širší, létalo se na jednu vlečnou. Kluci se střídali a podle kubatury motoru se dělali hloučky větroňářů k danému modelu vlečné. Bylo sice trochu větrno, ale však v ose dráhy, i termika se dostavila. No prostě z hlediska našeho modelářského zaměření TOTAL balzám. Ti co nebyli až tak pevní v kramflecích, jako že ještě RETROKLÁNÍ neabsolvovali nebo byli na tomto letišti poprvé, sbírali pohledy informace jak na to. Víc než cokoli asi strašil ten vítr. Při přistání na lajnu u země někomu více někomu méně rozhodil finále a vznikali tak potřebné rozdíly pro hodnocení.

 

Poslední chvíle před ranním briefingem a startem letového dne
 

Domácí pořadatelé - Sedláček "komandos" Jiří a Petr. Pohoda klídeček...
 

Kdo zrovna nechtěl letět tak určitě chtěl sedět ve stínu
 

Večerní stojánka pro fotoapráty

 

Letištní plocha z ptačí perspektivy

 

Celodenní občerstvení bylo zajištěno externě. Chutné, rychlé, ve své podstatě klasika - hovězí gulášek s chlebem, řízky s nakládačkami, ke kávě domácí šátečky, pivo, limo. Ještě jsem dal vsuvku focení modelů, protože někteří chtěli odjet před vyhodnocením a pak se ještě udělalo pár startů. Odlétáno bylo kolem páté hodiny odpolední. Tím myšleno všechny čtyři kola, na které jsem měl připravenou tabulku. Nabídl jsem tedy všem možnost jednoho opravného kola, toho nejhoršího měření a hodnocení z dosavadních čtyřech. Tímto jsme letovou část setkání ukončili kolem šesté hodiny. Do necelé hodinky jsme pak vyhlásili výsledky, podělili podle zásluh sponzorskými dary a nezapomněli jsme si udělat společnou fotografii. Pak se ještě létalo podle toho komu se ještě chtělo. Závěr dne pak u druhé várky klobásek dokud jsme celodenní únavou neodpadávali do svých pelíšků.

 

 Výsledková listina RETROKLÁNÍ 2016

Rokytnice nad Rokytnou, Česká Republika

 

Pořadí

Pilot

Klub

1.

Ludvík Domanický

Martin (SK)

2.

Miroslav Burian

LMK Hranice (CZ)

3.

Stanislav Havrlant

LMK Gradient Zbyslavice (CZ)

4.

Petr Sedláček

LMK Rokytnice nad Rokytnou (CZ)

5.

Laco Vašek

LMK Trenčianska Turná (SK)

6.

František Pop

Aeroklub Beroun

7.

Pepa Brázdil

LMK Olomouc-Holice(CZ)

8.

Thomas Ferchland

Wasserkuppe (DE)

9.

Milan Cvenar

LMK Ostravan (CZ)

10.

Petr Bortel

LMK Rokycany (CZ)

11.

Petr Lužný

LMK Olomouc-Holice (CZ)

12.

Lukláš Gondro

LMK Bolatice (CZ)

13.

Herbert Duda

LMK Bolatice (CZ)

14.

Miloš Vaculík

LMK Racek Chropyně (CZ)

 

 

 

nehodnocen*

Martin Dietel

LMK Hranice (CZ)

nehodnocen*

Erik Herudek

LMK Bolatice (CZ)

nehodnocen*

Jindra Marek

Modeláři Brno (CZ)

     

"pan" vlekař

Jiří Vaculík

LMK Jeseník - ZDZ0180

"pan" vlekař

Ivo Nezhyba

LMK Olomouc-Holice - ZDZ56

"pan" vlekař

Petr Lužný

LMK Olomouc-Holice - 3W85

"pan" vlekař

Pepa Brázdil

LMK Olomouc-Holice - ZDZ180

"pan" vlekař

Honza Vališ

LMK Hranice - ZDZ80

 

 

 

* nehodnoceni, létali pro radost nebo neměli model dle pravidel

 

Trojice na bedně. zleva Mirek, Ludvík, Standa

(na moji prosbu takto přenádherně zapózovali)
 

Závěrečná fotografie jako ze smuteční události :-(

Nic vážného, jen s koncem dne se blížil i konec akce

 

No to už je veselejší :-) Ano tam někde příští rok v Bolaticích 2017

 

V neděli opravdu byl každý rád, že sbalil svých pár švestek a vydal se pomalu na delší či ještě delší cestu k domovu. Létat se už nelétalo. Letiště bylo opětovně uvolněno pro místní ;-). Z pohledu modelů jako takových se sešlo více novinek a tak se bylo na co dívat hodnotit a pokoutně závidět jejich zpracování. Více než popis dají fotografie v odkazech na konci.

 

Klikem zvětšíte

Mirkův Zlín X, 5m, 8kg

 

Pepova NOVINKA. Robin A.B.C., 4m, ZDZ180

 

Vyzvednout v kladném slova symslu by se tentokráte daly skoro všechny události a věci jako takové. Mne osobně potěšila již vrytá kázeň pilotů, zdvořilost na startu, nikdo nepředbíhal, nikdo po přistání zbytečně nezavázel, přistání měli, až na vliv poryvy větru, všichni jako z partesu. Jen jednou blíž a někdy dál. I ten pomyslný letištní okruh se při přistávacím manévru dal rozeznat u většiny a nelítalo se přes hlavy. Ale ano lítalo se přes hlavy, konkrétně já, ale to bylo záměrně aby mi ten průlet vyšel na ten okruh a přistání ;-) Vlekaři se střídali takřka bez prodlevy, i najíst jsme je nechali v mezi pauze :-D. A přenádherný zelený asfalt jsem již zmiňoval na začátku. Děkuji místnímu klubu LMK Rokytná nad Rokytnou a děkuji účastníkům a především sponzorům:

 

Thomas Ferchland

Družstevní jatka Sádek

Obec Bolatice

LMK Rokytnice nad Rokytnou

Petr Sedláček

Ponožky Třebíčsko

BLL model

František Pop

 

Příště už známo, že to bude v Bolaticích.
 

Za pořadatele a LMK Bolatice
Erik Herudek

 

Reportáž - Laco Vašek

 

    Fotogalerie - Laco Vašek

    Fotogalerie - Petr Sedláček

    Fotogalerie - Thomas Ferchland

    Fotogalerie - Petr Bortel (BLLmodel)

 

RETROKLÁNÍ 2016 - HEXEmodel