AKCE - RETROKLÁNÍ 2015 


 

 

Navigace jak na letiště LMK Olomouc


Sponzoři akce v ročníku 2015

 

 

 

Thomas Ferchland

 

 


Retroklání 2015, Olomouc, Česká republika, 21.-23.8.2015

 

Letos se odehrálo jediné dějství v centru Hané, v Olomouci. S blížícím se termínem setkání se měnil i počet přihlášených zájemců. Přímá registrace nebyla letos vyžadována. I tak vládla informačními kanály slušnost a jednotlivci mailovali a telefonovali o sobě řádné podklady, kdy dorazí nebo proč nedorazí, jak dlouho se hodlají zdržet a jaké stroje přivezou.

 

V pátek probíhala organizace plochy v užším kruhu členů domácího klubu LMK Olomouc-Holice. Příprava plochy letiště, vyhrazení prostoru pro parking a stanování, stavba hlavního stanu, stavba přístřešků jídelna a občerstvení. Na ploše byli první k zastižení polští účastníci z Polska - Zbigniew, Zbigniew a Pawel. Vážili cestu 600 km, vyjeli s časovou rezervou a tak tam dorazili již dopoledne J. Nebylo by spravedlivé, kdyby jsem nezmínil i kamarády Thomase - Wasserkuppe 750 km dlouhá cesta a Wolfganga - Tyrolsko 680 km dlouhá cesta. V podvečer dorazili již všichni ti, co to měli i po naší republice dále do Olomouce, aby v klidu přespali a nemuseli se v sobotu ránu honit v provozu.

 

Kdo chtěl, tak využil připravených vlečných strojů a absolvoval podvečerní testovací aerovleky.

 

Sobotní ráno slibovalo krásný slunečný den. Ti co sledovali předpověď, však varovali, že bude trochu foukat a to ještě kolmo na dráhu. Přeskočím na neděli, kdy se olomoučtí domácí po ukončení dušovali, že tak jak v sobotu tu snad ještě letos nefoukalo. Ano foukalo. Foukalo silně, kolmo na dráhu hned od samého dopoledne. Do 9:00 se objevili všichni ostatní účastníci. Ranní briefing 9:30 a následná registrace poslala na start do tohoto rozmaru počasí celkem 16 pilotů včetně vlečných. Bylo to alespoň spravedlivé pro všechny. Vítr neustál ani v podvečer, ani v noci na neděli.

 

Ranní briefing

 

Do obědové pauzu byla však i při tomto počasí odlétána cca polovina (2 ze 4 hodnocených letů). Odpolední letové okno se tím zkrátilo. Kdo nechtěl, vypustil čtvrtý let a ponechal si do hodnocení jen tři platné. Kdo naopak chtěl, čtvrtý let absolvoval a mohl si tak jeden nejhorší výsledek škrtnout.

 

Přistávací středová lajna

 

klikem zvětšíte

 

klikem zvětšíte

 

Kde mám to letadlo?

 

Plná plocha. Kam to posadím!

 

Sledované přistání

 

Do vyhodnocení „nepřežily“ celkem 3 větroně L. Bohužel. Krásné kousky. Nebudu uvádět kdo s čím a za jakých okolností, to mi nepřísluší zde komentovat. Z hlediska bezpečnosti proběhlo vše bez pochybení a tak se sečetly opravdu jen škody na modelech. S odstupem 2-3 dnů mám už informace, že modely zase poletí. Někdo dříve někdo později, ale poletí.

 

Vyhlášení výsledků

 

Stupně vítězů

 

2. místo Laco Vašek         1.místo Milan Cvenar      3. místo Mirek Burian

 

Po celkovém vyhodnocení a ocenění těch nejlepších se „skupinkovalo“. Jedna skupinka spěchala domů k rodinám a povinnostem, další skupinka neměla dost a ještě létala, další skupinka už všechno odložila, šla si sednout k připravené večeři a diskutujíc si to užila až do pozdních večerních hodin.

 

Večerní přistání rovnou do slunce

 

Neděle. Jako když utne. Vítr mírný jižní, v ose dráhy. No nemohlo tak být v sobotu? Asi ne. Ti, co přespali už moc chuti létat nemněli. Nás, co čekalo balení a úklid, létání rovněž nelákalo. V klidném tempu jsme vše zvládli do oběda sbalit.

 

Poznámky pořadatele

Líbila se mi vzniklá atmosféra na 3 denní akci. Vypíchnu ty situace, co považuji za ohleduplné při takovém to provozu. Tím se podtrhuje smysl tohoto setkání byť pod rouškou názvu „klání“

 

Líbilo se mi dodržování vytýčených ploch při samotném provoze. Kdo na letové ploše nemněl co dělat se tam zdržel jen nezbytně nutnou dobu - pomoc při startu, pomoc při odnesení modelu po přistání.

 

Piloti větroňů dodržovali automaticky postavení v jim určeném prostoru pro rychlou orientaci při přistání.

 

Líbilo se mi gesto Thomase, kterému se v letu utrhl horní plátěný potah celého křídla a sám odkráčel 100-150 m dál do pole, kde přistál. Neměl snahu „panikařit“ a snažit se obtížně řiditelný model dotáhnout na plochu mezi ostatní a riskovat tím případnou kolizi s těmi, co se po ploše pohybovali.

 

Líbila se mi kolegiální pomoc při hledání větroně ve vzrostlé kukuřici (kurňa to byl ale prales). Sám majitel to chtěl vzdát, ale poslední rojnice 8-9 kolegů nakonec model našla.

 

Děkuji všem sponzorům, děkuji všem účastníkům a v neposlední řadě děkuji všem, co nejen během těch tří dnů přidali pomocnou ruku pro hladký průběh setkání.

 

Za pořadatele Erik Herudek

 


Spousty krásných snímků ke shlédnutí zde

 

Video záznam - Lea Herudková

 

Reportáž - Laco Vašek

Foto - fotografie Laco Vašek

Foto - fotografie Martin Ticháček

 


 

 Výsledková listina RETROKLÁNÍ 2015

Olomouc, Česká Republika

 

Pořadí

Pilot

Klub

1.

Milan Cvenar

LMK Hranice (CZ)

2.

Laco Vašek

LMK Trenčianska Turná (SK)

3.

Miroslav Burian

LMK Hranice (CZ)

4.

Zbigniew Peksa

 Chodzieskie Towarzystwo Lotnicze (PL)

5.

Paweł Bysyngier

Aeroklub Pilski (PL)

6.

Stanislav Havrlant

LMK Gradient Zbyslavice (CZ)

7.

Pepa Brázdil

LMK Olomouc (CZ)

8.

Petr Sedláček

LMK Třebíč-Borovina (CZ)

9.

Miloš Vaculík

LMK Racek Chropyně (CZ)

10.

Petr Mikolášek

LMK Vlašim (CZ)

11.

Wolfgang Decker

Tiroler Modellbauclub Innsbruck (A)

12.

Karel Faltus

LMK Ústí nad Orlicí (CZ)

13.

Thomas Ferchland

Wasserkuppe (DE)

14.

Jiří Sedláček

LMK Třebíč-Borovina (CZ)

15.

Vít Bumba

LMK Bolatice (CZ)

16.

Herbert Duda

LMK Bolatice (CZ)

17.

Libor Knápek

Štíty (CZ)