AKCE - RETROKLÁNÍ 2013 Vlašim II. dějství 


RETROKLÁNÍ 2013 - Vlašim. Předpověď počasí slibuje letové dny Pátek a Sobotu. V průběhu neděle se má již nasunout fronta a má kromě oblačnosti přinést i trvalejší přeháňky. S Vlašimskými vše domluveno.

 

Čtvrtek. Vyjíždíme v dopoledních hodinách. Máme před sebou z Opavy 330 km. Cestou zapojuji vozík a přibírám Ivo Nezhybu z Olomouce. Vzhledem k ruchu při opravě naší dálnice D1, volím cestu mimo. Olomouc-Mohelnice-Svitavy-Havlíčkův Brod a Vlašim. Cesta uběhla rychle, jediné zastavení byl oběd. Jsem ve Vlašimi poprvé a zrovna je městem značena objížďka. Z Vlašimi si nechám na telefon cestu na letiště "ukázat" Petrem Mikoláškem, a co čert chtěl, vede přímo kolem letiště :-) Kluci jsou z té objížďky trochu rozčarováni, že to zrovna takhle dopadlo, ale to se nedá nic dělat. Na komunikaci kdy během víkendu projede do desítky vozidel se najednou míhají desítky vozidel za minutu :-) Když se však pilot soustředil na "své", rušnější provoz na komunikaci vůbec nevnímal. Stanový tábor vyrostl přes cestu na ploše aeroklubového letiště, které je momentálně ve Vlašimi nečinné. Ve čtvrtek to byly celkem 4 osadníci včetně nejvzdálenějšího účastníka Vincenta Besancon s manželkou Joel (Francie).

 

Pátek. Během pátku se provedla povrchové úprava letiště, postavil hlavní stan a dořešili organizační záležitosti Mezi mnou a Petrem. Máme plochu, stan, občerstvení, rozhodčího, vlekaře. Pátek byl volný letový den. Během dopoledne jsme vyrazili na obhlídku blízkého vojenského technického muzea v Lešanech a zámku Konopiště. Přijíždí další účastníci, stanový tábor se rozrůstá. Do večera se zalétávali modely po transportu a opětovném složení.

 

Sobota. Ranní briefing je odstartován v 9:00. Vesměs zahraničním účastníkům, ale i pro zopakování, se pravidla setkání probraly během včerejšího večerního posezení. Briefing se tímto zjednodušil na základní informace o letovém prostoru a předpokládaném průběhu setkání. Základ letové části setkání byl tedy následující (výtažek z pravidel):

 

Depo modelů, v pozadí stanový tábor

 

Soutěžní Sobota

 

Hromadná fotografie účastníků

 

Celkové vyhlášení

 

"Diplomovaní" účastníci

 

 

Stupně vítězů - RETROKLÁNÍ 2013, Vlašim

(zleva) 3. Franta Pop, 1. Laco Vašek, 2. Petr Mikolášek

 

 

Všechny okna měli vcelku rychlý spád a všechny lety proběhly bez komplikací. V průběhu druhého okna jsme měli zpestření v podobě kombajnové sklizně sousedícího obilného pole. Na některých fotografiích jsou krásné záběry paralelního přistání a projíždějícího kombajnu. Konec třetího okna byl podle plánu v 16:00 a v 17:00 mohlo být celé setkání vyhlášeno. Po vyhlášení pak probíhaly pro nenasyty ještě volné vleky do samotného západu slunce.

 

Neděle. Ráno bylo již zataženo. Sice ještě neprší, ale voda je cítit ve vzduchu. Kromě úklidu plochy se stihne ještě pár vleků, ale tím to vše skončilo. Většina pilotů již jen balí stany a vyráží zpět ke svým domovům. Po obědě, cca kolem 13:00, již poprchává trvale a zvedá se vítr. Vyjíždíme domů po stejné trase jako jsme přijeli (v neděli končí v Brně závody motorek a tak se na dálnici očekává opětovně rušněji)

 

Během akce byly samo sebou pořízeny kvanta fotografií a videí. Níže uvádím odkazy, které mi kluci zaslali k uveřejnění. Poslední klání a zároveň finální vyhodnocení letošního ročníku následuje v Rokycanech.

 

Foto & Video - komplexní pohled na celou cestu Vincenta

Video - Laco Vašek

Foto - fotografie Petra Bortela

Foto - fotografie Roberta Fišera

Foto - fotografie LMK Vlašim

Foto - fotografie LMK Zdice, Radek Helmer

 

Děkuji Vlašimskému klubu za organizaci plochy a celého zázemí, děkuji velmi vlekařům za krásné vleky, děkuji všem přespolním za účast.

 

Za organizátory LMK Bolatice

Erik Herudek