AKCE - Gôtovany 2013 


OBRY GÔTOVANY 2013

AERODROME JASNA, Slovenská republika, 1.-2.6.2013

 

Ve dnech 1.-2.6.2013 proběhla avizovaná největší slovenská letecko-modelářská show. Neplete-li mne paměť šlo o 17. ročník. Na show je ze stran modelářů volný přístup. Skupina historických modelů našeho klubu dostala ještě k tomu navíc pozvání. Rádi jsme toto pozvání přijali. Pravidelně do těchto končin jezdíme létat (Donovaly 2012), ale na rovince jsem tu čest ještě neměli.

 

 

Show Gôtovany probíhá na soukromém letišti AERODROME Jasná, které je situováno pro mne v malebném prostředí Liptovské Mary. Hangár jako zázemí, asfaltová dráha, travnatá dráha, stanová a kempingová plocha. Všechny zdejší turistické atrakce na dojezd do cca 30 km. Co více si můžeme na prodloužený turisticko-modelářský víkend přát! No snad už jen počasí. A to nebylo, dle předpovědi, na tento víkend hlášeno nic moc ideální. Nic méně víme jak se bavit i za neleteckých a neturistických podmínek a tak jsme s naším neodmyslitelným technickým zázemín byli rozhodnuti vyrazit za každého počasí. Tři piloti, dvě manželky, dva rodičové (Vítkovi je přeci jen 14 let) a dva psi. Předpověď jsem již zmiňoval a tak holky nelenily a našly v dojezdu na letiště krásnou loveckou chatu.

 

Chata Hunter v ranním nedělním východu slunce

 

Čtvrteční výjezd z Ostravy doprovázel dešť a s přestávkami mu to vydrželo až na místo. Ano, počasí nepřálo. Chatu jako první obsadila rodina Šimečků. Vyrazili dříve než ostatní, trochu i za pracovními povinnostmi a zvládli je rychle. Za to asi museli vydat více sil. Z jejich pokoje v chatě se ozývalo totiž ticho. Ani pes neštěknul. To myslím doslovně, protože jeden z těch zmiňovaných psů byla jejich Sára.

První večer proběhl v režii seznámení se nejen s okolím, rovněž a opakovaně taky s ostatními členy výpravy. No prostě jako by jsme se viděli poprvé :-)

 

Páteční ráno bylo zatažené, uplakané a tak jsme přehodnotili seznámení se z letištní plochou na zítřejší show a po pozdní snídani jsme si dali sraz v Demänovská jaskyňa slobody. Chvilka čekání na vstup, cca hodinový poznávací okruh v příjemně malé skupině a už tu byl čas oběda. Vyrazili jsme do dalšího údolí do jedné tradiční dřevěnice na nějaké to posilnění. I po obědě se nás držela poznávací nálada a hledali jsme nějaké termální vyžití v přírodních podmínkách. První "skruž" byla obsazená a nebyla ani tak teplá jak bychom si představovali. Druhá "termální louže" nás již nezklamala, teplota pramene 39°C, a když nám na cestě k ní na večer vylezlo ještě k tomu sluníčko, už jsme neváhali.

 

Termální jezírko Kalameny

 

Po koupeli jsem se ještě na zpáteční cestě zastavil na letišti pozdravit pořadatele a ujistit je, že jsme dorazili a že zítra se tu určitě objevíme. Zbytek večera jsme grilovali co jsme jsme měli připraveno i co dala improvizace. Opětovně krásný večer, tentokráte zkráceny, zítra nás čekal přece jen dlouhý den

 

Sobota ráno. Na letiště vyrážíme jen my piloti, zbytek výpravy váhá nad nejistým počasím a výpravou na Chopok. V našich již tradičních dobových kostýmech skládáme naše modely. Postupné přivítání s místními i se známými modeláři z Čech nás časově dovedlo k oficiálnímu zahájení show. Ranní briefing, objasnění letového prostoru a nepsaných pravidel. Po registraci pilota a jeho modelu(ů) show mohla začít. Kdo chtěl předvést své stroje nebo letové umění a nebo své stroje a s nimi své letové umění, tak se jednoduše zařadil do fronty a čekal až naň přišla řada. Neočekávaně to utíkalo velmi rychle a běželo to jak na páse. Během dopoledne se počasí drží tak tak, neprší, občas jen pár kapek. Druhá část naší výpravy nás navštěvuje na letišti a váhá co s načatým dnem. Odpoledne se pak umoudřilo, místy prokukovalo i modré nebe a naši turisté se rozhodují vyrazit na plánovanou trasu, kterou zakončili opětovně v přírodním termálu Kalameny.

 

 

Naše pilotní skupina zůstává na letišti. Celkem jsme za sobotní letový den od 10:00 do 17:00 měli 5-6 letových ukázek.

 

Vlekali jsme větroně,

 

předváděli slétanost, pylonové závody a honičky

dvou motorových letadel z roku 1923-24,

 

létali jsme vzhůru kolama,

 

ukázkově jsme přistávali,

 

a celkově byla pohoda.

 

Létání velmi příjemné, v krásném prostředí, pohodové organizační zázemí, žádné osobní střety, 2 neplánované střety modelů se zemí, naštěstí ne naše. Celkově jsme plánovali účast jen na jeden den a závěr dne nás v tom utvrdil. Byli jsme spokojeni, modely v celku, nasátá perfektní atmosféra. Pořadatelé litují, že tam nezůstáváme i druhý den, ale chápou. Při loučení nás vcelku šokují. Omlouvají se, že to je tak neoficiálně, ale že když tu nezůstáváme druhý den musí reagovat takto:

 

Jako nejmladší létající účastník v tomto ročníku

získává diplom a pohár

Vítek Bumba

 

A aby toho nebylo málo

 

Za nejlepší letovou ukázku v tomto ročníku

získává diplom a pohár

celá naše skupina LMK Bolatice - divize RETRO

 

 

Vítkovi i sobě gratulujeme. Ani jsme netušili, že se tam něco takového uděluje. O to více nás to potěšila taková pocta ve vztahu k tomu co děláme, že to děláme dobře, že se dá na to koukat a hlavně to je pro nás motor do další práce. Gôtovany DĚKUJEME

 

Oficiální zpráva o návštěvnosti - když prodali všech 2.000 vstupenek, pak už pouštěli zadarmo. Pak už jen odhadem akci za dva dny navštívilo 3.500-4.000 diváků. V porovnání s loňským ročníkem to bylo však méně, odrazovalo místní počasí. Vidíme, že tato akce má opravdu dlouholetou tradici a je v kraji pod Tatrami oblíbenou atrakcí.

 

Neděle. Budí nás jasná obloha a opírající se východ slunce do okenic. Výprava se rozpadá na rodinné skupiny. Nás Herudky honí domů rodinné povinnosti, Bumbovi chvíli po nás vyráží na turistiku směr Malý a Velký Rozsutec a Šimečkovi si ještě užívají krásného prostředí chaty. Pokud okolnosti dovolí, příští rok se rádi opakovaně aktivně zúčastníme výpravy Gôtovany 2014

 

Fotografie do reportáže poskytnul modelář a fotograf Vojto Stupák. Děkuji.

Další záběry zde...

nebo zde...

a třeba zde...

Rovněž v časopise RC revue 7/2013 vyšlo povídání o akci zde...

 

LMK Bolatice - divize RETRO

Michaela&Tom&Vít Bumbovi + Timi

Jarka&Standa Šimečkovi + Sára

Lea&Erik Herudkovi (autor článku)