AKCE - Donovaly 2016 


 

DONOVALSKÉ Průlety 2016

Donovaly, Slovenská republika, 5.-7.8.2016

 

Donovaly už jsou zase za námi. Ty letošní byly boží. Asi jak ze kterého úhlu pohledu, ale já to tak hodnotím. Páteční luxusní podmínky létání, sobotní zatažené a deštivé počasí nahrálo sportovně rekreačnímu blbnutí v termálech s celou rodinnou a opětovně luxusní nedělní svahové podmínky. Ale postupně...

 

Já jsem měl v plánu dorazit na chatu už ve čtvrtek podvečer, což se podařilo. Pravda, původně to mělo být asi o 2 hod dříve abych případně uskutečnil 2-3 slety s paraglidem, ale cestou se sbírali minutky a přijeli jsme opravdu podvečer, tak akorát na večeři. V restauraci se už občerstvovali všichni, o kterých bylo známo, že letos dorazí. Rodinná sešlost z Hronova, Hranic na Moravě a Fryštácka. Slunný a teplý podvečer vyzval k rodinné procházce směrem centrum Donoval, návštěva místního nového pivovaru a koliby. (pivovarská restaurace neměla v nabídce palačinky, jinak nebyl důvod měnit lokál). Večer jsme pak naší přítomností rozšířili setkání v klubovně ubytovny. Honza Vališů opětovně, tím myšleno že každý rok má novinku, vytahuje trumf z futrálu a ukazuje neskutečný MINI model ETY.

Model měl sice rozpětí okolo 2000 mm, ale vzhledem k měřítku bylo vše tak titěrné a konstrukčně promyšlené. Honza se "zatím" minul povoláním. To co loni předvedl s Frajírem a letos s ETOu je něco nového v modelařině. Prý to bylo neskutečné laborování, sežraného času, ale výsledek stojí za to. Detaily nepopisuji, to je na samostatný článek a ani mi to nepřísluší.

 

Páteční ráno slunné a už i větrné. Při pohledu na web kameru horní stanice lanovky 11m/s, jih. Odvážím holky na start tůry Kozí chrbát a zpět a vyrážím lanovkou v 9:00. Uaaauuu na hraně jižního svahu se nedá v klidu stát, vítr burácí. Skládám moji Ka-4 a... A do prkýnka kdo mi to hodí? :-( Budu čekat než dorazí zbytek! Rozhoduji se to poslat do vzduchu sám. 5 minutová příprava na sucho. V kleče, vysílač u nohy obouručné držení. Není u mne zvykem, ale klepou se mi kolena. Nakonec jsem to odhodil a bez sebemenších okolků Ka-4 mizí od svahu a stoupá. S chutí jsem si do prostoru zařval, až se jedna náhodná turistka polekala co to je za blázna.

 

První start a přistání. Po přistání se mi ještě klepou kolínka od odhozu

bez vysílače v ruce

 

Netrvalo dlouho, vytvořil jsem si domněnku, že to bude déle, a už tu hned další lanovkou kluci dorazily. Kluci F3X jásali už na stezce jaké panují podmínky, ale i v drsnějších podmínkách lítají polomakety. Jen to přistání nelze provést s "butterfly" mixem přímo za 100 bodů.

 

Martin Dietel si na seznámení s podmínkami složil nejdříve  Sagitu

 

Honza Vališ - ASG29

 

Martin Ticháček zaznamenává 11.5 m/s. v nárazech později i 13m/s

 

Martin s dalším strojem a Honzův dynamický odhoz Luňáka

 

Otec a syn Citovi. Ještě se někde pohyboval i Petr Cita a polovina firmy ROTOMOTOR :-)

 

Celé dopoledne se honily mraky tak tak nad hranou kopce, snad 1-2 krát se podařilo zanořit do základny, ale nic vážného. Kolem druhé hodiny odpolední se ale základny začaly zvedat, oblačnost roztahovat a ke svahovému proudění se přidala i úžasná termika. Zimní bundy jsme si nechávali dále a přidaly navíc ochranu pokožky před sluníčkem.

 

Jak se začalo dělat hezky, místy nás jednoznačně přečíslili davy turistů

 

Luňák na průletu směrem do jižního údolí

 

Martin po přistání na zelený aerodrom za hranou

 

Martin Ticháček a Petr Bala

 

Odpolední pohoda na hraně

 

Honza pak i do toho fučáku odhazuje ETU. Excelentní letový projev

 

Vypadá to jako fotomontáž, ale fakt není. Šikovná momentka

 

Na pozdní odpoledne přijíždí ještě Herbert Duda a vychutnal si pozdní odpoledne s Mantou

 

Večer se opětovně scházíme v klubovně. Asi jeden z mála večerů kdy se moc nemodelaří. Fotky z toho krásného dne ani nikdo moc na televizi nesleduje. Honza vytahuje kytáru a rozjíždí se muzikální večer. Postupně se skupinka menší a menší až zůstáváme tři. Já Honza a Martin. Nešetříme hlasivky a dáváme do zpěvu to nejlepší co umíme. Ráno sklízíme zaslouženou kritiku. To co jsme považovali v jednu ráno za vytříbený trojhlas zbytku osádky tak nepřipadlo. Hold když někdo nemá hudební sluch tak je to marný, je to marný :-D

 

V sobotu se bezezbytku naplnila přepověď. Mraky u země mrholí až prší. Ráno stihneme starty kategorií akce Donovalský Drapák. V tom počasí to nebude asi opravdu "drapák", i pořadatelé upozorňují na trase na úseky, které přes noc upravila nepřízeň počasí. Pak sedáme s rodinkou do auta a jedeme na zbytek dne do termálek Tatralandie. Nejsme zde poprvé. Poprvé snad ale řádíme jako smyslů zbavení. Aktivity všeho druhu opouštíme podvečer, kdy už se na obloze zase začíná vyjasňovat. Tedy alespoň u Liptovské Mary. Na Donovalech stále zataženo a mrholí.

 

Neděle opětovně jako z partesu. Modrá obloha, vítr fučí, změnil směr o 180° a láká tentokráte na severní svah. Fouká až 12 m/s (podle sondy u spodní lanovky) a je tam po ránu jen 8°C. Hodně váhám a nakonec vzdávám. Cestou domů přes natahujeme přes Terchovou kde vrcholí Jánošikovy slavnosti. Mumraj všeho druhu od kolotočů až po hudební festival (ten asi hlavně). Večer sonduji kdo byl ještě lítat a jak to vypadalo. Průběh prý byl obdobný tomu pátečnímu. Z počátku silný vítr a fungoval jen svah. Po desáté hodině se to ale prohřálo už na tolik, že termické komíny nebrali konce. Nakonec už vyjeli nahoru a létali Herbert Duda a Martin Bala.

 

Letošní podmínky patřili k těm lepším a úžasnějším za celou tu dobu co tam jezdíme. Martinovi Ticháčkovi tímto děkuji za fotodokumentaci celé akce (autor zde zveřejněných snímků) a rovněž i za zapůjčení kamery do modelu. Jeho styl záznamu mi hodně vyhovuje

 

No a až zase bude chvilka času, dodělám už i ty videa a uveřejním

 

Erik Herudek

 

Reportáž a fotogalerie

Martin Ticháček

Martinova mamka - Galerie pod příznačným názvem "Kyslíkové lázně"

 

(Martin je autor všech použitých snímků v této reportáži. Na rozdíl od ostatních stíhal lítat i fotit. Děkuji Martinovi za poskytnutí autorských práv)

 

Video

Donovaly 2016 - HEXEmodel, 6:29 min

 

Martinovo Dingo