RETRO meeting Wasserkuppe 2023

Červenec 2023, Wasserkuppe

 

K názvu článku jsem honosně převzal název RETRO meeting, realita se však od doby první úvahy vydala jiným směrem. Zahraniční kamarádi se rozhodli ušetřit energii a rovnou pokračovat až na RETRO meeting do Normandie a tak se v kempu nakonec setkala naše česká skupinka všehokraj - Ostraváci, Jeseničtí, Rosičtí a nejblíže to měli Karlovo Varci

 

Čtvrteční západní vítr nás nasměroval na trochu jiný kopeček - Weiherberg, cca 15 min cesty od střediska Wasserkuppe. Ne že by na Wasserkuppe na západní vítr nedalo. Místní ctí vztah s paragliding teamem a místní školou, které tam měla čtvrteční silnou skupinku, a nemotají se jim tam.

 

Weiherberg je kopeček s hranou převýšení cca 10-15m, vítr byl relativně silného charakteru a vznikající termiku rychle bortil. Zalítat se dalo, kdo měl pronikavý model a držel se u svahu si své odkroutil. Thomas se 2x prošel až dolů, má ten krizový plán již dobře nacvičen, je to místňák že ano, já měl vrulovou výpomoc, tak jsem si mohl dovolit jít dál, ale opravdu tam nic extra nevungovalo

 

Weiherberg - google view

 

Proudění na Pátek a Sobotu se otočilo na jižní a tedy už vrchol Wasserkuppe. Páteční počasí vypadalo dobře, ale od údolí to ty naše dřeváky nenosilo :-(

Všechny "jéčkové" stroje byly relativně v pohodě, ale i tak měli vrtulky. Já jsem se udržel a nakonec jsem si Rhönsperbera nechal hodit do luftu až v Sobotu. Kdo tam co v pátek poslal do vzduchu tak tu vrtulku použil.

 

Wasserkuppe J, páteční podvečer

 

Sobota slibovala zlepšení jak větrné tak i teplotní a povedlo se, viz videa závěrem (omluvte zhoršenou kvalitu záznamu, bylo pořízeno na starší fotoaparát)

 

Radim připravuje své ASH 25

 

V Sobotu na odpoledně hlásili přeháňku bouřkového charakteru. Nakonec dorazila, všechny to vyhnalo i z toho důvodu, že se změnilo proudění na západní a nikomu se už na ten západ nechtělo. Ale my jsme s Antoním neměli co bychom jiného ten den vyváděli než létali, a tak jsme nelenili a ještě na ten západ zašli.

Foukalo už silně, voda byla cítit ve vzduchu, na padáčkáře už to bylo příliš a jen na zemi "groundhandligovali". Jsme se dovolili a ještě 30-45min létali. Svah sami pro sebe, no pěkné to bylo.

 

Antonín připravuje svého Musgera a v pozadí Honza připravuje Ka-4

 

V mezidobě, jestli tedy sprchne nebo ne, jsme se nějak, ani nevím jak, octli v jedno z otevřených restaurátorských hangárů leteckého muzea. No úúúúžasné.

I když se nám Thomas, jakož to místní snažil domluvit alespoň nakouknutí, tak tam byl jeden škaredý, ale opravdu škaredý pán a tomu se to nelíbilo: "Jestli hledáte muzeum, to je to naproti. Tady nemáte co dělat" a bylo vymalováno. V rychlosti jsem zahlédl asi 6-7 skvostů připraveno k restaurování, Habicht ten už stál v boxu, zbaven starého nátěru a hozen do tmelu. Kurňa, příště

 

tak alespoň restaurovaný D-Rhönvater. Ten je letu schopný

 

Ještě se snad časem odkážu na fotky Antonína, až zpracuje a jestli dovolí zveřejnění

Už jsem si myslel, že po páté mne tam nic nezaujme, ale přeci je tam stále na co koukat.

 

ASH-25 Radim Horký 4:55

Rhönsperber Erik Herudek

10:02
Rhönbussard Christian Baron 4:03
SG 38 Thomas Ferchland 2:50